Kulturverandan - Workshop Raw food

Välkomna till en raw(god) kväll! Vi kommer tillsammans laga mumsigt rawfika och några olika frukost/ mellanmål som ger din kropp bra energi och som alla kan göra utan att behöva speciell köksutrustning. Under tiden pratar vi om raw food, metoder och trix i det gröna köket. Givetvis smakar vi allt vi gör under kvällen och det som blir över får ni dela på och ta med hem!  Raw Food är levande, ren mat som man inte tillagar över 48 grader. Det boostar din kropp med enzymer, näring och vitaminer. Raw food är naturligt fritt från gluten, mejerier och raffinerat socker och baserat på ingredienser från växtriket som grönsaker, frukt bär och nötter. I så stor mån som möjligt använder jag ekologiska ingredienser.  Ta gärna med förkläde stor aptit och många frågor!  Anmälan krävs och görs till: ellen@helloraw.se eller 0730-888930 Kostnad: 320 kr inklusive ingredienskostnad. Sista anmälan  28 juni, max 12 deltagare.  Uppge eventuella allergier vid anmälan. Det förekommer mycket nötter i rawfood, vissa går bra att byta ut mot en annan nöt så man inte är väldigt känslig går det bra att vara med även om man inte tål en nötsort.  Varmt välkommen! 

Startdatum: 
torsdag, 5 juli, 2018 - 17:00 till 21:00