Lördagsgudstjänster för unga vuxna

Lördagsgudstjänsterna är enklare gudstjänster som är riktade till unga vuxna, men som gärna ser folk i alla åldrar delta. Det normala är att gudstjänsten börjar kl. 19. Vill man däremot komma något tidigare och mingla så bjuder vi på en välkomstdrink (alkoholfri) under tiden. Gudstjänsten är enkel och inleds med lovsång, varpå vi lyssnar till predikan för att sedan fortsätta kvällen med bön och lovsång. När gudstjänsten är slut så bjuder vi på fika och gemenskap vid borden.

Varmt välkommen! 

 

 

Datum för lördagsgudstjänsterna hösten -19

25 jan: Simon Norberg predikar kring temat "löften". Tid: 19.00.

2 feb: Söndagsgudstjänst med Hållplats Vasa. Christoffer Lindberg predikar. Tid: 11.00.

7 mars: information kommer...

28 mars: information kommer...

18 april: information kommer... 

9 maj: information kommer...


Vill du vara med och hjälpa till? Vi söker alltid efter fler människor för att hjälpa till med både planering och praktiskt utförande av kvällarna. Hör då av dig till Christoffer Lindberg (christoffer@vasakyrkan.com). Detsamma gäller vid övriga frågor om lördagsgudstjänsterna.